Terapia hiperbaryczna w łagodnym przeroście gruczołu krokowego (prostaty, stercza)

  1. PRZYCZYNY I OBJAWY ŁAGODNEGO PRZEROSTU PROSTATY

Prostata jest gruczołem wchodzącym w skład męskiego układu płciowego. Znajduje się pod pęcherzem moczowym. Przebiega przez nią cewka moczowa. U  60% mężczyzn dojrzałych po 60 tym roku życia i u 80% mężczyzn po 80% życia gruczoł ten powiększa się i staje się źródłem problemów z oddawaniem moczu. Jest to objaw starzenia się związany ze spadkiem poziomu androgenów (głównie testosteronu).
Głównym objawem przerostu gruczołu krokowego jest opóźnione oddawanie moczu, na którego strumień trzeba chwilę poczekać. Jest on wówczas powolny i słaby. Pacjent ma uczucie nie w pełni opróżnionego pęcherza i towarzyszy mu przymus częstego oddawania moczu. To parcie na mocz pojawia się także w nocy. Trudno wówczas powstrzymać wypływ moczu z cewki moczowej.
Objawy przerostu gruczołu krokowego możemy łagodzić lekami.

2.DLACZEGO HIPERBARIA TLENOWA JEST TAK SKUTECZNA W LECZENIU ŁAGODNEGO PRZEROSTU PROSTATY ?

  1. Przyczyną częstomoczu występującego u pacjentów z przerostem gruczołu krokowego jest niedotlenienie mięśnia wypieracza, który długo unieruchomiony przez  przerośnięty gruczoł krokowy nie może właściwie spełniać swojej roli.

    Dostarczenie do organizmu zwiększonej ilości tlenu:
  • poprawia ukrwienie mięśnia wypieracza
  • poprawia utlenowanie komórek mięśnia wypieracza
  • likwiduje stan zapalny przez działające silnie antybiotykobójczo wolne rodniki tlenowe 
  • poprawia  kondycję i wzmacnia  mięsień wypieracz
  • poprawia zdolność pęcherza do gromadzenia większej ilości moczu, zwłaszcza w nocy.
  1. Przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego jest  jedną z przyczyn niepłodności u mężczyzn. HBOT (terapia hiperbarii tlenowej) poprawiając mikrokrążenie i natlenienie narządów rodnych poprawia budowę plemników i podnosi parametry funkcji nasienia.

3. JAK PRZEBIEGA LECZENIE PRZEROSTU PROSTATY W KOMORZE HIPERBARYCZNEJ?

Krok 1.

Konsultacja lekarza specjalisty medycyny hiperbarycznej – nie każdy pacjent może być zakwalifikowany do terapii hiperbarycznej!!! – Nasi doświadczeni specjaliści po konsultacji z lekarzem specjalizującym się w leczeniu przerostu prostaty (urologiem) oraz uważnym zebraniu wywiadu i badaniu zdecydują ile i jakich zabiegów potrzebujesz

Krok 2.

Indywidualny program leczenia Twojej choroby hiperbarią tlenową. Otrzymasz indywidualny program, w którym zawarte będą: ilość i częstotliwość zabiegów (sprężeń), ciśnienie jakie jest dobrane do Twojego stanu zdrowia oraz zalecenia lekarza specjalisty urologa jeśli nie jesteś jeszcze gotowy na terapię hiperbaryczną.

Krok 3. 

Przed wejściem do komory jeszcze raz obejrzy Cię lekarz, pielęgniarka zmierzy ciśnienie krwi. Dostaniesz specjalny jednorazowy strój i jednorazową własną maskę tlenową.

Krok 4.

Sprężenia – w leczniczej, wieloosobowej komorze hiperbarycznej rekomendowanej przez NFZ oprócz pacjentów znajdować się będzie Atendent (lekarz, pielęgniarka, ratownik medyczny), pod którego okiem przejdziesz cała terapię. Odpowie on na wszystkie Twoje pytania, będzie Cię wspierał podczas całego procesu leczniczego. Zauważy każde najmniejsze nawet odchylenia od normy i natychmiast fachowo zareaguje. Sprężenie trwa 1,5 godziny. Ciśnienie w komorze wzrasta powoli i powoli jest zmniejszane. Będziesz oddychał 100% tlenem. Na zewnątrz komory nad Twoim bezpieczeństwem będzie czuwał operator komory i lekarz, którzy będą Cię obserwować na monitorach i będą w stałym kontakcie telefonicznym z Atendetem.

KROK 5.

Zakończenie cyklu sprężeń. Po każdym wyjściu z komory oraz po zakończonym cyklu zabiegów zostaniesz zbadany przez lekarza specjalistę hiperbarii tlenowej

KROK6.

NIE zapomnij wpisać się do naszej księgi wyleczonych pacjentów!!! Jeśli nasza załoga spełni Twoje oczekiwania – liczymy na klika słów pochwały  – To dla tych słów i dla Twojego uśmiechu pracujemy z pasją.

4. JAKIE JEST ZDANIE NAUKOWCÓW NA TEMAT LECZENIA PRZEROSTU GRUCZOŁU KROKOWEGO W KOMORZE HIPERBARYCZNEJ?

Naukowcy pod kierownictwem  dr OB Loran z Uniwersytetu w Moskwie od 1992 roku pracują nad możliwościami skutecznego leczenia łagodnego przerostu prostaty i jej zapalenia. Badania wykonane przez nich w 1996 roku na grupie 30 pacjentów potwierdziły skuteczność tlenowej terapii  hiperbarycznej w poprawie stanu  mięśnia wypieracza. Terapia zlikwidowała nocne parcie na mocz.
Dr Kalns i Jego współpracownicy w Davis Hyperbaric Laboratory, Brooks Air Force Base z San Antonio w Texasie, USA  zastosowali hiperbarię tlenową w leczeniu raka prostaty. Zauważyli oni, że terapia ta zwiększa skuteczność chemio i radioterapii, które niszczą większą ilość komórek rakowych jednocześnie. Co więcej rodniki tlenowe wytwarzane w wysokim stężeniu tlenu prowadzą do wywołania reakcji nazywanej stresem tlenowym, która predysponuje do  niszczenia komórek nowotworowych.
Naukowcy z oddziału Urologii i Transplantacji nerek z Uniwersytetu w  Waszyngtonie USA, udowodnili pozytywne efekty hiperbarii tlenowej w leczeniu powikłań po radioterapii raka sterczaTerapia ta zmniejsza również objawy i poprawia komfort życia pacjentów cierpiących na przewlekłe choroby pęcherza moczowego.
Ośrodki hiperbarii tlenowej na świecie, które zajmują się leczeniem łagodnego przerostu prostaty i powikłań po radioterapii raka tego gruczołu:

  • Florida Oxygen, USA
  • HyOx Medical Treatment Center – NW Atlanta, USA
  • BaroMedical Hyperbaric Oxygen Therapy, Westminster, Kanada
  • Hyperbaric Medical Solutions Woodbury NY, Manhatan NY, Medfort NY, San Francisco, CA, USA
  • Catawba Valley Medical Center NC , USA
  • Allegan General Hospital MI, USA
  • LakeshO2re Hyperbaric Center, Chicago, USA

Prof. dr. hab. n. med. Agnieszka Pedrycz