Informacja: 609-031-804
Rejestracja na terapię: 609-031-804
Rejestracja do poradni: 609-031-804
Laboratorium: 609-031-804

ŁUSZCZYCA A HIPERBARIA

Tlenoterapia hiperbaryczna wspomaga leczenie łuszczycy trójpłaszczyznowo:
1. Przyspiesza gojenie ran skórnych. Działając stymulująco na fibroblasty, poprawia elastyczność skóry oraz sprzyja wydajniejszej regereracji nabłonka.
2. Zmniejsza stan zapalny, poprzez wzmocnienie układu immunologicznego.
3. Oczyszcza organizm przyspieszając wydalanie toksyn.

Oczyszczając organizm od wewnątrz, zmniejszając stan zapalny i wreszcie stwarzając prawidłowe środowisko do zdrowego funkcjonowania komórek, tlenoterapia hiperbaryczna jest metodą, która w leczeniu łuszczycy działa na jej przyczynę, a nie tylko leczy jej skutki

KOMORA HIPERBARYCZNA A ODMROŻENIE

Kluczem w skutecznym leczeniu odmrożeń w pierwszej kolejności jest oprócz terapii lekami trombolitycznymi, zastosowanie komory hiperbarycznej.

Ważny jest moment rozmrożenia, ponieważ wówczas w miejscach odmrożonych rozpoczyna się proces wykrzepiania krwi w naczyniach. Podanie leków trombolitycznych doprowadza do rozpuszczenia zakrzepów, które się tam tworzą. Dzięki zastosowaniu hiperbarii dostarczany jest natomiast tlen nawet do tych tkanek, do których nie dopływa krew. Natlenienie jest ośmiokrotnie większe niż normalnie

WSTRZĄŚNIENIE MÓZGU A KOMORA HIPERBARYCZNA

Wdychanie czystego tlenu w komorze hiperbarycznej może pomóc w leczeniu uszkodzeń związanych z wstrząśnieniem mózgu nawet kilka lat po urazie. Badania, których wyniki opublikowano w roku 2013 wykazały, że 40 sesji hiperbarycznej tlenoterapii (każda trwająca godzinę) znacząco poprawiło funkcjonowanie poznawcze i jakość życia u 56 osób z zespołem powstrząśnieniowym. Zespół ten wystąpił w następstwie wypadku samochodowego, upadku, napaści lub innego urazu.

CUKRZYCA A KOMORA HIPERBARYCZNA

Tlenoterapia hiperbaryczna stosowana regularnie u osób z cukrzycą i miażdżycą pomaga w leczeniu i profilaktyce trudno gojących się ran i owrzodzeń. Dodatkowe ilości tlenu dostarczane w warunkach wysokiego ciśnienia pomagają w regeneracji i prawidłowej pracy organizmu. Działanie to spowodowane jest lepszym nasyceniem tlenem komórek ciała i krwi, usprawnionym krążeniem w naczyniach limfatycznych oraz włosowatych oraz poprawą w funkcjonowaniu niedotlenionych i chorych tkanek oraz narządów.

Tlenoterapia hiperbaryczna ożywia neurony

Dr Shai Efrati z Uniwersytetu w Tel Awiwie znalazł sposób na przywrócenie funkcji uszkodzonych tkanek mózgu.  Izraelczyk wykazał, że  terapia w tlenowej komorze hiperbarycznej (HBOT) może ożywić “uśpione” neurony nawet 3 lata po udarze mózgu.

Naukowcy pod przewodnictwem Pana doktora  porównywali zdjęcia mózgu pacjentów wykonane po terapii (sesjach oddychania czystym tlenem pod ciśnieniem) ze zdjęciami mózgów pacjentów nieleczonych. Okazało się, że po 2 miesiącach HBOT następował znaczący wzrost aktywności neuronalnej. Stan chorych istotnie się poprawiał. Dochodziło do ustąpienia niedowładu. Odnotowano też wzrost czucia oraz postępy w zakresie posługiwania się mową.

JEDNOOSOBOWA MIĘKKA komora hiperbaryczna

  • umożliwia zastosowanie ciśnień do 1,3 ATA – czyli zaledwie 0,3 powyżej ciśnienia atmosferycznego i ok połowę ciśnienia uznanego za lecznicze, a osiąganego w komorach twardych
  • z tej komory nie mogą korzystać pacjenci z poważniejszymi zaburzeniami narządu ruchu, ze względu na utrudnione wchodzenie i wychodzenie
  • ze względu na niewielkie “okienka” pacjenci cierpiący na klaustrofobię mogą odczuwać dyskomfort
  • w trakcie zabiegu pacjent pozostaje w komorze sam. Casami jest w kontakcie wzrokowym i dźwiękowym z operatorem.

Nagła głuchota idiopatyczna, uraz akustyczny uszu

HBOT znalazła zastosowanie również w laryngologii. Znane są bardzo dobre wyniki leczenia nagłej głuchoty idiopatycznej oraz urazu akustycznego. Leczenie najlepiej jest zacząć przed upływem  4 tygodni od wystąpienia zburzenia. Przed rozpoczęciem leczenia (najlepiej w dniu kwalifikacji do leczenia), w trakcie i pod koniec pacjent powinien wykonać audiogram.

Najlepsze wyniki osiągamy, gdy rozpoczynamy leczenia HBO równocześnie z leczeniem farmakologicznym.

PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU HBOT

Przed zabiegiem w komorze hiperbarycznej zaleca się spożyć lekki posiłek (najlepiej 2-3 godziny przed).

W dniu zabiegu nie zaleca się spożywać alkoholu, należy też unikać napojów gazowanych. Sugeruje się też, aby osoby palące wstrzymały się z paleniem minimum 3-4 godziny przed rozpoczęciem sesji.Tuż przed samym rozpoczęciem zabiegu pacjent korzysta z toalety, zdejmuje zegarek i biżuterię oraz przebiera się w bawełniany strój.

SPORT A KOMORA HIPERBARYCZNA

Tlenoterapia hiperbaryczna w medycynie sportowej nazywana jest często legalnym dopingiem – z jej zalet korzystają zarówno zawodowi sportowcy, jak również osoby uprawiające sport na mniej wyczynowym poziomie. Terapia HBOT gwarantuje szybszą regenerację po obciążającym treningu, redukuje  deficyt tlenowy powstający po dużym wysiłku. Dzięki terapii zwiększa się ilość molekuł ATP (tzw. paliwa mięśniowego), zanika efekt zakwaszenia mięśni, a zawodnicy po kontuzjach szybciej wracają do gry

 

Naturalny sposób na piękną i zdrową skórę

Leczenie wielu zmian i chorób skóry jest proste dzięki zastosowaniu tlenoterapii hiperbarycznej. Wszystko dlatego, że zabieg ten pozwala dotlenić wszystkie tkanki ustroju, redukuje stan zapalny, przyspiesza gojenie ran i wzmacnia układ immunologiczny, dzięki czemu zwalcza zakażenia i nie dopuszcza do powstania infekcji.

Tlen pod zwiększonym ciśnieniem:

  • działa stymulująco na fibroblasty, które odpowiedzialne są za syntezę m.in. kolagenu i elastyny, czyli włókien zapewniających elastyczność skórze,
  • sprzyja wydajniejszej regeneracji nabłonka,
  • zwiększa utlenowanie tkanek,
  • przyspiesza wydalanie toksyn,
  • poprawia metabolizm całego ciała.